about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2013 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Layla Brown
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup Rachel Chalk
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Layla Brown
8 The David Martin Memorial Trophy Melody Movers Adults, Ad-Lib Theatre Arts
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Julie Young Dancers
10 Robert Brough Silver Chalice Morrison's Academy Primary Choir
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Melody Movers,
Ad-Lib Theatre Arts
13 The Crawford Chalice NA
14 Baton presented by F.S. Graves, Esq. NA
15 Shield presented by Mr & Mrs Coates Kinross Primary School
16 Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Ruthvenfield Primary School
17 Cup presented by Mrs M.I. Moncrieffe NA
18 Cup presented by Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth NA
19 The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Rebecca Anderson
20 Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Ruthvenfield Primary School Choir
21 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 6th Perth Guides
22 The Niel Gow Memorial Trophy NA
23 A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). NA
24 The William Bickford Dow Gold Medal NA
25 The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Sian Jones
26 Quaich presented by Perth S.C.D. Club NA
27 Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Layla Brown
29 Silver Quaich presented by the late Lady Gomme-Duncan NA
30 The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup NA
31 Trophy donated by the late Mr J.L. Hall NA
32 Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Julie Young Dancers
33 The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl NA
34 The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
35 The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. St Dominic's RC Primary School
36 Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson NA
37 The William Soutar Tassie Ellen McDonald
38 The Mrs Moncrieff Silver Medal Emily Rourke
39 Perth City Trefoil Guild Trophy 6th Perth Brownies
40 The Christine Donaghy Cup Eilidh Duthie
41 SWRI Baton NA
42 The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Sian Jones
43 Trophy presented by the Cairncross Brothers Durness Mackay-Champion
46 The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory NA
47 The Late Robert Brough Challenge Cup St Dominic's Primary School Choir
48 Rosebowl presented by Perth Burns Club Lucy Orr
49 The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 NA
50 Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Kilgraston
51 The Silver Quaich presented by the late Mrs R.D. Pullar NA
52 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich NA
53 The Mrs Moncrieff Bronze Medal Jennifer Whitaker
54 Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Fraser MacDonald
55 The Valerie Gordon Rosebowl NA
56 Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. NA
57 Trophy presented by Mrs William Gray Morrison's Academy S5 Chamber Choir
58 The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Morrison's Academy Girls' Chamber Choir
59 The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Glenalmond College Cantores
60 Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Briona Mannion
61 Larg Rosebowl Lorna Doyle
62 A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Joshua Gibson
63 Perthshire Church Union Shield Kinross Primary School Boys' Choir
64 Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society NA
65 The Methven Trophy Perth High School Boys' Choir
66 Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young Dancers
67 The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Niamh Mullan
68 The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Ruaridh Clark
69 The Wilkie's Music Shield for Xylophone David Forrest
70 The Wilkie's Music Shield for Snare Drum n/a
71 The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid NA
72 Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. Emily Rourke
73 Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Isla Patterson
74 Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Layla Brown
75 Award presented by The Royal Bank of Scotland NA
76 The John Ritchie Memorial Cup Erin McKinnie
77 Quaich presented by Perth City Division of the Guides NA
78 The Dr George Reid Chamber Music Award Marla Quartet
79 Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth High School String Orchestra
80 The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother Janet MacSween
81 The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Darren Forbes Kindlen
82 The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by the late Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Duncan Hunter
83 The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart NA
84 The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Ellis Hill
85 The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth High School Wind Band
86 The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson Viewlands Primary School Choir
87 Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Oakbank Primary School
88 The 'Perform in Perth' Silver Medal Layla Brown
89 The Perth and District Pipe Band Trophy Cameron George Macrae
90 The George Annan Trophy Perth Academy Brass Band
91 The George Mortimer Trophy Julie Young Dancers
92 The Rotary Club of Pitlochry Trophy NA
93 The 'Con Brio' Award NA
94 The Jane McNaught Trophy for the best performers in the Elementary and Intermediate Small String Ensemble classes Audrey Doyle, Ola Stanton, Lilly Roy & Lorna Doyle
95 The Jean Wallace Memorial Trophy Catriona Loudon & Patrick Baldwin
96 The Roderick McFarlane Memorial Trophy Kenneth Maciver
  Catherine C. Beaton Memorial Prize

Katie Henderson

  Catherine C. Beaton Memorial Prize Libby Dillon
44/45 Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Kinnoull Primary 5 Choir