about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2012 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Layla Brown
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup Isabella Boyd
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Irene McFarlane
8 The David Martin Memorial Trophy Not awarded
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Julie Young Dancers A
10 Robert Brough Silver Chalice Dunbarney School Choir
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
13 The Crawford Chalice Not awarded
14 Baton presented by F.S. Graves, Esq. Not awarded
15 Shield presented by Mr & Mrs Coates Kinross Primary School
16 Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Not awarded
17 Cup presented by Mrs M.I. Moncrieffe Not awarded
18 Cup presented by Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth Not awarded
19 The Thomas H. Stewart Award, replacing the award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Robert Baldwin
20 Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Ruthvenfield Primary School Choir
21 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 4th Perth Guides
22 The Niel Gow Memorial Trophy Kirsty Glasgow
23 A Rose Bowl, presented by Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Helena Kay
24 The William Bickford Dow Gold Medal Claire Marston
25 The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Helena Kay
26 Quaich presented by Perth S.C.D. Club Not awarded
27 Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Layla Brown
29 Silver Quaich presented by Lady Gomme-Duncan Not awarded
30 The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup Not awarded
31 Trophy donated by the late Mr J.L. Hall Not awarded
32 Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Julie Young Dancers
33 The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Newhill Primary School
34 The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
35 The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 52-60. Crieff Primary School
36 Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Not awarded
37 The William Soutar Tassie Lily Bircham
38 The Mrs Moncrieff Silver Medal Hamish Halley
39 Perth City Trefoil Guild Trophy 6th Perth Brownies
40 The Christine Donaghy Cup Catriona Loudon
41 SWRI Baton NA
42 The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. n/a
43 Trophy presented by the Cairncross Brothers Amy E. Forbes
46 The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 4th Perth Brownies
47 The Late Robert Brough Challenge Cup Crieff Primary School
48 Rosebowl presented by Perth Burns Club Lucy Orr
49 The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 NA
50 Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Kilgraston
51 The Silver Quaich presented by Mrs R.D. Pullar NA
52 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 4th Perth Guides
53 The Mrs Moncrieff Bronze Medal Emily Rourke
54 Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod NA
55 The Valerie Gordon Rosebowl NA
56 Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. NA
57 Trophy presented by Mrs William Gray The Community School of Auchterarder Choir
58 The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Kilgraston
59 The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup NA
60 Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Helena Kay
61 Larg Rosebowl Briona Mannion
62 A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Briona Mannion
63 Perthshire Church Union Shield Kinross Primary School Boys' Choir
64 Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society NA
65 The Methven Trophy Perth High School Boys' Choir
66 Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 8, 9 and 10. Julie Young Dancers A
67 The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Ruaridh Neil
68 The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Ruaridh Clark
69 The Wilkie's Music Shield for Xylophone Ruaridh Neil
70 The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Oscar Mansfield
71 The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid NA
72 Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. NA
73 Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Lucy Crabb
74 Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Layla Brown
75 Award presented by The Royal Bank of Scotland North Muirton Primary School
76 The John Ritchie Memorial Cup Hannah Ward
77 Quaich presented by Perth City Division of the Guides 2nd Auchterarder Rainbows
78 The Dr George Reid Chamber Music Award NA
79 Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth Academy String Orchestra
80 The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother NA
81 The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Kirsty Magahy
82 The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Duncan Hunter
83 The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Kirsty Magahy
84 The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Hannah Ward
85 The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth High School Wind Band
86 The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson North Muirton Primary School
87 Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Viewlands Primary School
88 The 'Perform in Perth' Silver Medal Layla Brown
89 The Perth and District Pipe Band Trophy Brogan Townsley
90 The George Annan Trophy The Community School of Auchterarder Senior Brass Band
91 The George Mortimer Trophy Julie Young Dancers
92 The Rotary Club of Pitlochry Trophy Sandra Scott
93 The 'Con Brio' Award NA
94 The Jane McNaught Trophy for the best performers in the Elementary and Intermediate Small String Ensemble classes Mellow Cellos, Craigclowan
  Catherine C. Beaton Memorial Prize

 

  Catherine C. Beaton Memorial Prize  
44/45 Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Ruthvenfield Primary School