about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2011 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Kenneth Maciver
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Teenah Brain, Rona Mackenzie, Liam Bonthrone, Kenneth Maciver
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Jambourée Cabaret Group 
6 The Anne Nicoll Cup Laura Nicoll
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Kenneth Maciver
8 The David Martin Memorial Trophy Jambourée Cabaret Group 
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
13 The Crawford Chalice NA
14 Baton presented by F.S. Graves, Esq. NA
15 Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Kinross Primary School Infant Choir
16 Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart NA
17 Cup presented by Mrs M.I. Moncrieffe NA
18 Cup presented by Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth NA
19 The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Joanne Lamb
20 Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Ruthvenfield Primary Choir
21 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 1st Bridge of Earn Guides
22 The Niel Gow Memorial Trophy Kirsty Glasgow
23 A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Euan R. Holmes
24 The William Bickford Dow Gold Medal NA
25 The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Finlay Campbell
26 Quaich presented by Perth S.C.D. Club Celtic Society, University of St Andrews
27 Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Layla Brown
29 Silver Quaich presented by the late Lady Gomme-Duncan NA
30 The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup NA
31 Trophy donated by the late Mr J.L. Hall Perth High School Percussion Ensemble
32 Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Julie Yong Dancers
33 The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Dollar Academy Junior Choir
34 The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Oakbank Primary School
35 The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. Kinross Primary School Infant Choir
36 Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Oakbank SCD Club
37 The William Soutar Tassie Lucy Orr
38 The Mrs Moncrieff Silver Medal Alice Gilyeat
39 Perth City Trefoil Guild Trophy 6th Perth Brownies
40 The Christine Donaghy Cup Kirsten Smith
41 SWRI Baton NA
42 The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Jill Sweeney
43 Trophy presented by the Cairncross Brothers Harry Carstairs
46 The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 4th Perth Brownies
47 The Late Robert Brough Challenge Cup Crieff Primary School Choir
48 Rosebowl presented by Perth Burns Club Rosie Beech
49 The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 Julie Young Dancers
50 Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Craigclowan Middle Choir
51 The Silver Quaich presented by the late Mrs R.D. Pullar  
52 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 6th Perth Guides
53 The Mrs Moncrieff Bronze Medal Mairead MacSween
54 Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Sandy Malcolm
55 The Valerie Gordon Rosebowl 4th Perth Senior Section Girlguiding
56 Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I.  
57 Trophy presented by Mrs William Gray Perth High School Choir
58 The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Kilgraston
59 The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Dollar Academy Form l & 11 Choir
60 Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Alan Thom
61 Larg Rosebowl Ewan Penny
62 A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Rachael Smart
63 Perthshire Church Union Shield Kinnoull Primary School Boys Singing Group
64 Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society NA
65 The Methven Trophy Perth High School Boys Choir 
66 Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young Dancers
67 The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit James Donaldson
68 The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Oscar Mansfield
69 The Wilkie's Music Shield for Xylophone Fergus Brown
70 The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Becky Graham
71 The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid NA
72 Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. NA
73 Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Katharine Griffiths
74 Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Layla Brown
75 Award presented by The Royal Bank of Scotland NA
76 The John Ritchie Memorial Cup NA
77 Quaich presented by Perth City Division of the Guides 2nd Auchterarder Rainbows
78 The Dr George Reid Chamber Music Award NA
79 Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth High School String Orchestra
80 The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother NA
81 The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Stewart Webster
82 The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by the late Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Janet MacSween
83 The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Layla Brown
84 The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Christopher Lumby
85 The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth Academy Wind Band
86 The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson North Muirton Primary School
87 Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Viewlands Primary School
88 The 'Perform in Perth' Silver Medal Kenneth Maciver
89 The Perth and District Pipe Band Trophy Harris Sinclair
90 The George Annan Trophy Community School of Auchterarder Senior Brass Band
91 The George Mortimer Trophy Julie Young Dancers
92 The Rotary Club of Pitlochry Trophy NA
93 The 'Con Brio' Award NA
94 The Jane McNaught Trophy for the best performers in the Elementary and Intermediate
Small String Ensemble classes
Morrison's Academy
  Catherine C. Beaton Memorial Prize

Libby Dillon

  Catherine C. Beaton Memorial Prize  
44/45 Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Ruthvenfield Primary Choir