about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2010 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Tamsin Birch
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup Laura Nicoll
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Irene McFarlane
8 The David Martin Memorial Trophy Not awarded
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
13 The Crawford Chalice NA
14 Baton presented by F.S. Graves, Esq. NA
15 Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Cleish Primary School
16 Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Kilgraston School
17 Cup presented by Mrs M.I. Moncrieffe NA
18 Cup presented by Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth NA
19 The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Rachel Hotchkiss
20 Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Ruthvenfield Primary School
21 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 1st Bridge of Earn Guides
22 The Niel Gow Memorial Trophy Anna “lafsson
23 A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes (excluding Class 114). Andrew Forbes
24 The William Bickford Dow Gold Medal Tamsin Birch
25 The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Helena Kay
26 Quaich presented by Perth S.C.D. Club Ericht SCD Club
27 Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Kenneth Maciver
29 Silver Quaich presented by Lady Gomme-Duncan NA
30 The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup NA
31 Trophy donated by the late Mr J.L. Hall Perth High School Percussion Ensemble
32 Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Craigie Church SCD Class
33 The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Craigclowan Senior Choir
34 The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Dancers
35 The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 29-36. Ruthvenfield Primary School
36 Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Oakbank SCD Club
37 The William Soutar Tassie Lucy Orr
38 The Mrs Moncrieff Silver Medal Liam Bonthrone
39 Perth City Trefoil Guild Trophy 6th Perth Brownies
40 The Christine Donaghy Cup Eleanor Kemp
41 SWRI Baton NA
42 The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Ciara Elwis
43 Trophy presented by the Cairncross Brothers Andrew Forbes
44 Perth Border Counties Challenge Cup NA
45 The Saltire Trophy NA
46 The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 6th Perth Brownies
47 The Late Robert Brough Challenge Cup Kilgraston
48 Rosebowl presented by Perth Burns Club Ailsa Clifford
49 The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 4th Perth Section, Girlguiding
50 Memorial Challenge Cup presented by John Masterson Esq. Craigclowan Middle Choir
51 The Silver Quaich presented by Mrs R.D. Pullar NA
52 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 6th Perth Guides
53 The Mrs Moncrieff Bronze Medal William MacSween
54 Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Thomas Henson
55 The Valerie Gordon Rosebowl NA
56 Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. NA
57 Trophy presented by Mrs William Gray NA
58 The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Kilgraston
59 The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Perth Grammar School
60 Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Sandra Scott
61 Larg Rosebowl Josie Dibnah
62 A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Rachael Smart
63 Perthshire Church Union Shield NA
64 Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society NA
65 The Methven Trophy Perth High School
66 Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young School of Dancing
67 The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Becky Graham
68 The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani NA
69 The Wilkie's Music Shield for Xylophone Finlay Turnbull
70 The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Annie Tang
71 The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid NA
72 Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. Ysabella Arnaud
73 Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Frances Myatt
74 Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Irene McFarlane
75 Award presented by The Royal Bank of Scotland NA
76 The John Ritchie Memorial Cup  
77 Quaich presented by Perth City Division of the Guides 2nd Auchterarder Rainbows
78 The Dr George Reid Chamber Music Award Kilgraston String Quartet
79 Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth Academy
80 The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother NA
81 The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Kenneth Maciver
82 The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. NA
83 The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Kenneth Maciver
84 The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Liam Bonthrone
85 The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth Academy
86 The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson North Muirton Primary School
87 Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Craigie Primary School
88 The 'Perform in Perth' Silver Medal Irene McFarlane
89 The Perth and District Pipe Band Trophy Ciaran Marnoch
90 The George Annan Trophy Perth Academy
91 The George Mortimer Trophy Craigie Church SCD Class
92 The Rotary Club of Pitlochry Trophy Heather Sadler