about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals for Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2009 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Kenneth Maciver
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup Eilidh Ross
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Irene McFarlane
8 The David Martin Memorial Trophy Craigie Community Choir
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
13 The Crawford Chalice NA
14 Baton presented by the late F.S. Graves, Esq. Morrison's Academy
15 Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Craigclowan Junior Choir
16 Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Ruthvenfield Primary School
17 Cup presented by Mrs M.I. Moncrieffe NA
18 Cup presented by Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth NA
19 The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Rachel Neil
20 Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Ruthvenfield Primary School
21 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 1st Bridge of Earn Guides
22 The Niel Gow Memorial Trophy NA
23 A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Andrew Forbes
24 The William Bickford Dow Gold Medal Hannah Holmes
25 The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Lindsey Macdonald
26 Quaich presented by Perth S.C.D. Club NA
27 Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab NA
29 Silver Quaich presented by Lady Gomme-Duncan NA
30 The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup NA
31 Trophy donated by the late Mr J.L. Hall NA
32 Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Julie Young School of Dancing
33 The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl NA
34 The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
35 The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. Ruthvenfield Primary School
36 Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Julie Young Dancers
37 The William Soutar Tassie Rachel Henderson
38 The Mrs Moncrieff Silver Medal Eleanor Kemp
39 Perth City Trefoil Guild Trophy 6th Perth Brownies
40 The Christine Donaghy Cup NA
41 SWRI Baton NA
42 The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Lindsey Macdonald
43 Trophy presented by the Cairncross Brothers Holly Hunter
44 Perth Border Counties Challenge Cup NA
45 The Saltire Trophy NA
46 The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 5thA Perth Brownies
47 The Late Robert Brough Challenge Cup NA
48 Rosebowl presented by Perth Burns Club Kari Paul
49 The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 Craigie Church SCD Class
50 Memorial Challenge Cup presented by John Masterson Esq. Hill Primary School P4-5 Choir
51 The Silver Quaich presented by Mrs R.D. Pullar NA
52 The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 1st Luncarty Guides - B
53 The Mrs Moncrieff Bronze Medal Mollie Maclean
54 Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Liam Bonthrone
55 The Valerie Gordon Rosebowl Bridge of Earn Rangers
56 Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. NA
57 Trophy presented by Mrs William Gray Dollar Academy
58 The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Crieff High School and
The Community School of Auchterarder
59 The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Dollar Academy
60 Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Joe Norris
61 Larg Rosebowl Lindsey Macdonald
62 A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Sean Law
63 Perthshire Church Union Shield NA
64 Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society NA
65 The Methven Trophy Morrison's Academy
66 Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young Dancers
67 The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Hector Lancaster
68 The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani NA
69 The Wilkie's Music Shield for Xylophone Heather Sadler
70 The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Hannah Stott
71 The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid Glendelvine Primary School
72 Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. Ysabella Arnaud
73 Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Simone Farrer
74 Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Irene McFarlane
75 Award presented by The Royal Bank of Scotland NA
76 The John Ritchie Memorial Cup NA
77 Quaich presented by Perth City Division of the Guides Auchterarder Rainbows
78 The Dr George Reid Chamber Music Award Perth Youth Orchestra String Quartet
79 Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth High School String Orchestra
80 The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother NA
81 The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Stuart Adams
82 The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by the late Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Irene McFarlane
83 The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Craig Rose
84 The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Liam Bonthrone
85 The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth High School Wind Band
86 The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson NA
87 Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Craigie Primary School
88 The 'Perform in Perth' Silver Medal Craig Rose
89 The Perth and District Pipe Band Trophy Aaron Bryce
90 The George Annan Trophy Kinross High School Brass Band
91 The George Mortimer Trophy Julie Young School of Dancing
92 The Rotary Club of Pitlochry Trophy Heather Sadler
  A Music Voucher presented by Mrs Alison Neish in memory of her husband, the late Mr William Neish. Harry Carstairs
  Catherine C. Beaton Memorial Prize

Elisabeth Flett