about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Meter

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals of Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2005 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Gemma Chance
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup presented by the Linnets Choir Eleanor Parkinson
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Not awarded
8 The David Martin Memorial Trophy Community School of Auchterarder Staff Choir
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
  Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Hill Primary School
  The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Gordon Seith
  Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Forgandenny Primary School
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy Bridge of Earn Guides
  A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Amy Anderson
  The William Bickford Dow Gold Medal Paula Masterton
  The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Fraser Moffat
  Quaich presented by Perth S.C.D. Club Ericht SCD Club
  Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Craigie Church SCD Class
  The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Craigclowan Senior Choir
  The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
  The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. Viewlands Primary School
  Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson RSCDS Perth & Perthshire Branch
  The William Soutar Tassie Oliver Wale
  The Mrs Moncrieff Silver Medal Claire Price
  Perth City Trefoil Guild Trophy 4th Perth Brownies
  The Christine Donaghy Cup Gemma Chance
  The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Ciara Elwis
  Trophy presented by the Cairncross Brothers Win Yan Michelle Ng
  The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 5thA Perth Brownies
  Rosebowl presented by Perth Burns Club Daniel Douglas
  The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 Julie Young School of Dancing
  Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Craigclowan Middle Choir
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 4th Perth Guides
  The Mrs Moncrieff Bronze Medal Melissa Jane Wilkie
  Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Jamie Drummond Moray
  The Valerie Gordon Rosebowl 1st Perth Rangers
  The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Community School of Auchterarder
  Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Jessica Hall
  A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Jessica Hall
  Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young School of Dancing
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Michael Mackintosh
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Sheona Proven
  The Wilkie's Music Shield for Xylophone Gillian Mauchline
  The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Calum Anderson
  The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid Glendelvine Primary School
  Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Amyce Smith-Bannister
  Quaich presented by Perth City Division of the Guides 5thA Perth Rainbows
  The Dr George Reid Chamber Music Award Perth Youth Orchestra String Quartet
  Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth Academy String Orchestra
  The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Victoria Keay
  The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Irene McFarlane
  The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Claire Price
  The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth Academy
Wind Band
  The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson Viewlands Primary School
  Cup presented by Roger Drury in memory of his late grandmother, Constance Ellen Drury Viewlands Primary School B
  A Music Voucher presented by Mrs Alison Neish in memory of her husband, the late Mr William Neish. Holly Hunter
  Catherine C. Beaton Memorial Prize

Ross Leaver

  Catherine C. Beaton Memorial Prize Elizabeth Coe
  Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Craigclowan Senior Choir