about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

  Site Meter

 

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals of Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2004 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Ian Manson
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup presented by the Linnets Choir Kate Cockburn
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Eileen Craig
8 The David Martin Memorial Trophy Community School of Auchterarder Staff Choir
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
  The Crawford Chalice Not awarded
  Baton presented by the late F.S. Graves, Esq. Not awarded
  Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Hill Primary School
  Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Not awarded
  Cup presented by the late Mrs M.I. Moncrieffe Not awarded
  Cup presented by the late Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth Not awarded
  The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Iain Culross
  Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Forgandenny Primary School
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 16th Perth Guides
  The Niel Gow Memorial Trophy Not awarded
  A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Not awarded
  The William Bickford Dow Gold Medal Danielle Gardiner
  The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Fraser Moffat
  Quaich presented by Perth S.C.D. Club Ericht SCD Club
  Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Jill Maxwell
  Silver Medal presented by the late George Gray, Esq. Thomas Patullo
  Silver Quaich presented by the late Lady Gomme-Duncan Not awarded
  The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup Not awarded
  Trophy donated by the late Mr J.L. Hall Not awarded
  Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Ericht SCD Club
  The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Craigclowan
  The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
  The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. Craigclowan
  Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Ericht Junior SCD Club
  The William Soutar Tassie Jonathan McCashin
  The Mrs Moncrieff Silver Medal Rachel Steele
  Perth City Trefoil Guild Trophy 4th Perth Brownies
  The Christine Donaghy Cup Fiona Wilkie
  SWRI Baton Not awarded
  The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Betsy Mackenzie
  Trophy presented by the Cairncross Brothers Kwangho Lee
  The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 2nd Bridge of Earn Brownies
  The Late Robert Brough Challenge Cup Craigclowan
  Rosebowl presented by Perth Burns Club Samantha Burns
  The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 Julie Young School of Dancing
  Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Craigclowan School
  The Silver Quaich presented by the late Mrs R.D. Pullar Not awarded
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 27th Perth Guides A
  The Mrs Moncrieff Bronze Medal Catriona Houston
  Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Alex Beetschen
  The Valerie Gordon Rosebowl Perth City Young Leaders
  Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. Not awarded
  Trophy presented by Mrs William Gray Dollar Academy
  The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Community School of Auchterarder
  The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Dollar Academy
  Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Paul Livingston
  Larg Rosebowl Not awarded
  A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Paul Livingston
  Perthshire Church Union Shield Blackford Primary School
  Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society Not awarded
  The Methven Trophy Not awarded
  Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young School of Dancing
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Peter Murch
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Siobhan MacLeod
  The Wilkie's Music Shield for Xylophone Peter Murch
  The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Peter Murch
  The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid Glendelvine Primary School
  Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. Claire Price
  Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Amyce Smith-Bannister
  Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Jan Manson
  Award presented by The Royal Bank of Scotland Not awarded
  The John Ritchie Memorial Cup Not awarded
  Quaich presented by Perth City Division of the Guides 5th A Perth Rainbows
  The Dr George Reid Chamber Music Award Perth Youth Orchestra String Quartet
  Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth Academy
  The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother Not awarded
  The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Ian Manson
  The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by the late Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Not awarded
  The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Loryn Cura
  The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Claire Price
  The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth Academy
  The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson Not awarded
  A Music Voucher presented by Mrs Alison Neish in memory of her husband, the late Mr William Neish. Kirstyn Donaldson
  Catherine C. Beaton Memorial Prize Not awarded
  Catherine C. Beaton Memorial Prize Elizabeth Coe
  Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Craigclowan