about us
  current festival
syllabus
  previous festivals
  future festivals
  fundraising
  sponsors
  patrons
  links
  contact us
   
  home

 


 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Perform in Perth

Scottish Charity Number: SC010789
Affiliated to the British & International Federation of Festivals of Music, Dance and Speech.
Patron: Her Majesty the Queen
 

 

2003 FESTIVAL - AWARD WINNERS

 
1 The Kathleen Ferrier Memorial Trophy presented by Mrs Dalziel Not awarded
2 Cup presented by the Federation of British Music Industries, awarded to the best individual competitor in Vocal Classes Alexander Stewart
3 Cup presented by The National Operatic and Dramatic Association (Scottish Section - No. 2 Region) Not awarded
4 Female Choirs County Rosebowl Not awarded
5 The Kinnaird Cup (Mixed Voices only) Not awarded
6 The Anne Nicoll Cup presented by the Linnets Choir Amy Anderson
7 Silver Cup presented by Thomas Howie, Esq Not awarded
8 The David Martin Memorial Trophy Community School of Auchterarder Staff Choir
9 The James Neill Cup presented by Miss Florence Neill in memory of her grandfather 'Dancy' Neill of Forfar Not awarded
10 Robert Brough Silver Chalice Not awarded
11 Rosebowl presented by Perthshire Church Union Not awarded
12 Perthshire Church Choir Union Challenge Baton Not awarded
  The Crawford Chalice The North Church Choir
  Baton presented by the late F.S. Graves, Esq. Not awarded
  Shield presented by the late Mr & Mrs Coates Hill Primary School
  Balbeggie School Trophy in memory of Miss Judith M. Wishart Butterstone School
  Cup presented by the late Mrs M.I. Moncrieffe Not awarded
  Cup presented by the late Wing-Commander & Mrs Stevenson, Bellwood, Perth Not awarded
  The Thomas H. Stewart Memorial Award presented by Perth Academy, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Advanced and Open Brass Solo Classes. Iain Culross
  Challenge Shield from Perthshire Church Choir Union Butterstone School
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Trophy 1st Pitlochry Guides
  The Niel Gow Memorial Trophy Not awarded
  A Rose Bowl, presented Mr and Mrs Gordon McFatridge, awarded to the Competitor with highest mark (87 and over) in the Advanced and Open pianoforte Classes(excluding Class 107). Catherine Zhang
  The William Bickford Dow Gold Medal Danielle Gardiner
  The Louis J. Barnett Memorial Trophy presented by Perth Amateur Operatic Society, awarded to the competitor with the highest mark ( 87 or over) in the Advanced and Open Solo Woodwind Classes. Suzanne Paterson
  Quaich presented by Perth S.C.D. Club Devonbank Dancers
  Gold Medal presented by the late Lord Provost Macnab Jan Manson
  Silver Medal presented by the late George Gray, Esq. Irene McFarlane
  Silver Quaich presented by the late Lady Gomme-Duncan Not awarded
  The Mr & Mrs R.W. Donaghy Cup Not awarded
  Trophy donated by the late Mr J.L. Hall Not awarded
  Cup presented by Perth Branch of R.S.C.D. Society Devonbank Dancers
  The City of Perth Co-operative Society Rose Bowl Craigclowan Senior Choir
  The Queen's Jubilee Award, presented by the Perth & Perthshire Branch of the RSCDS, as an award for the most outstanding team in Classes 1 - 4. Viewlands Primary School
  The Arthur Bell and sons Trophy, awarded to the best Primary School Choir in Classes 27-34. Craigclowan Senior Choir
  Trophy donated by Mrs A.Y. Donaldson Not awarded
  The William Soutar Tassie Henry Jones
  The Mrs Moncrieff Silver Medal Claire Price
  Perth City Trefoil Guild Trophy 5thA Perth Brownies
  The Christine Donaghy Cup Catriona Steele
  SWRI Baton Not awarded
  The Stuart McNab Memorial Trophy presented by Mrs Barbara McNab, awarded to the competitor with the highest mark (87 and over) in the Open and Advanced Flute Classes. Stephen O'Donnell
  Trophy presented by the Cairncross Brothers Rosanna Young
  The late Miss Oonah Anderson Shield presented by the Guide Commissioners of Perthshire in her memory 5thA Perth Brownies
  The Late Robert Brough Challenge Cup Craigclowan
  Rosebowl presented by Perth Burns Club Not awarded
  The Jubilee Cup, presented by the Perth and Perthshire Branch of the RSCDS, awarded to the most outstanding team in Classes 7, 8, 13, 15 and 19 Julie Young School of Dancing
  Memorial Challenge Cup presented by the late John Masterson Esq. Hill Primary School
  The Silver Quaich presented by the late Mrs R.D. Pullar Not awarded
  The Mrs Clerk-Rattray Memorial Quaich 4th Perth Guides
  The Mrs Moncrieff Bronze Medal Rachel Steele
  Silver Medal presented by Mrs W.K. McLeod Alex Beetschen
  The Valerie Gordon Rosebowl Not awarded
  Trophy presented by the P & K Federation of S.W.R.I. Not awarded
  Trophy presented by Mrs William Gray Not awarded
  The Yacamini Memorial Trophy presented by Perth Madrigal Society Not awarded
  The Lady Juliet Scrymgeour-Wedderburn Cup Not awarded
  Premier Trophy presented by Mr & Mrs C.L. Maynes Iain Culross
  Larg Rosebowl Not awarded
  A Gold Medal presented by her relatives in memory of Miss Elspeth Stirling, awarded to the competitor with the highest mark (87 or over) in the Advanced and Open Solo Stringed Instrument Classes. Jessica Hall
  Perthshire Church Union Shield Not awarded
  Kenneth Barratt Memorial Trophy, presented by the Cathedral Operatic Group and Perth Amateur Operatic Society Douglas Gratty & Alexander Stewart
  The Methven Trophy Not awarded
  Helen Farquhar Trophy, awarded to the most outstanding team in Classes 9, 10 and 11. Julie Young School of Dancing
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Drum Kit Peter Murch
  The Premier Percussion Co.'s Shield for Timpani Joanna Sturrock
  The Wilkie's Music Shield for Xylophone Lucy Ross
  The Wilkie's Music Shield for Snare Drum Iain Rodger
  The Fowlis Wester Trophy presented by Miss E.L. Craig in memory of Miss Jean F. Reid Glendelvine Primary School
  Trophy presented by the daughters of Mrs M.H.Thomson in memory of their mother. Molly Rowan Hamilton
  Quaich presented to mark the Year of the Bible, 1988 Derek Elder
  Award presented by Miss J.M. Dalgleish in memory of her parents Mr & Mrs G. Dalgleish Not awarded
  Award presented by The Royal Bank of Scotland Kilgraston Grange
  The John Ritchie Memorial Cup Not awarded
  Quaich presented by Perth City Division of the Guides 5thA Perth Rainbows
  The Dr George Reid Chamber Music Award Perth Youth Orchestra String Quartet
  Trophy presented by the late Mrs Margaret Miller Perth Academy String Orchestra
  The Macgregor Walton Trophy presented by Miss Laura Jane Rintoul in memory of her mother Laura Jane Rintoul
  The Michael J. Beese Memorial Quaich presented by Perth Amateur Operatic Society Alexander Stewart
  The Alistair Hodge Memorial Trophy presented by the late Mrs Kathleen Hodge in memory of her husband. Margaret Steele
  The Alex Stewart Memorial Trophy presented by Miss Heather Stewart Alexander Stewart
  The Joan and Stewart Tennant Quaich, awarded to the best individual competitor in Vocal classes (under 18). Claire Price
  The Armstrong Award presented by the Armstrong family, Glencarse Perth Academy Wind Band
  The Millennium Trophy presented by Mrs Jean Thomson Viewlands Primary School
  A Music Voucher presented by Mrs Alison Neish in memory of her husband, the late Mr William Neish. Sophie Cowie
  Catherine C. Beaton Memorial Prize Not awarded
  Catherine C. Beaton Memorial Prize Catherine Latham-Warde
  Perth Border Counties Association Challenge Cup & The Saltire Trophy Craigclowan Senior Choir